Jaki kolor ścian wybrać? Podpowiadamy, jak stworzyć stylowe i praktyczne aranżacje!

Jaki kolor ścian wybrać? Podpowiadamy, jak stworzyć stylowe i praktyczne aranżacje!

Wybór koloru ściany w sypialni, łazience czy korytarzu nie jest sprawą łatwą. Barwy powinny doskonale pasować do stylu wnętrza, jego charakteru, przeznaczenia, a nawet metrażu. Jaki kolor ścian wybrać, by stworzyć przyjemną dla oka i funkcjonalną aranżację? W dalszej części tekstu przedstawiamy podpowiedzi, które powinny pomóc Ci w dobraniu koloru do każdego pomieszczenia.

Kolor ścian wpływa na Twoje samopoczucie

Zanim przyjrzymy się temu, jaki kolor ścian sprawdzi się w domowych wnętrzach, warto krótko wspomnieć o właściwościach poszczególnych barw. Kolory pomogą Ci albo wyciszyć się albo wręcz przeciwnie – nabrać siły do dalszego działania. Warto więc, byś wiedział, jakie barwy wywołują określone reakcje.

Kolor niebieski pozwoli Ci się zatrzymać i wyciszyć. Odcienie tej barwy są idealne do sypialni bądź pokoju wypoczynkowego. Kolor żółty jest symbolem radości i optymizmu, z którego z pewnością wyniknie dobry humor. Może nie uda Ci się pomalować całego pokoju na żółto, ale możesz zrobić ciekawe połączenie, zgodnie ze słowami piosenki: Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko.

Kolor czerwony podnosi z kolei kreatywność. Malując nim ściany w sypialni czy gabinecie, możesz mieć pewność, że Twoja koncentracja wzrośnie i odbije się to na kreatywności. Odbije się oczywiście w sposób pozytywny.

Zastanawiasz się pewnie, jaki kolor ścian powinien zagościć w Twojej kuchni? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Postaw na pomarańcz. Dzięki tej barwie nawet największe niejadki będą prosić o dokładki.

Kolory farb potrafią... zmniejszać i zwiększać pokoje

Wybierając kolor do pomieszczenia, pamiętaj o starej, lecz sprawdzonej zasadzie malarzy pokojowych. Jasne barwy powiększają pokoje, a ciemne sprawiają, że wyglądają na mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Przed malowaniem ścian spróbuj kupić kilka kolorów farb i wypróbować je w danym pomieszczeniu – najlepiej w świetle dziennym. To da Ci obraz tego, czego możesz się spodziewać po danej barwie.

Podejmując decyzję o tym, jaki kolor ścian wybrać, zwróć również uwagę na rodzaj oświetlenia, jakie będzie królowało w danym pomieszczeniu podczas wieczorów. Ono również wpływa na wygląd danego koloru. Może okazać się, że barwa wyglądająca dość ciekawie podczas Twojego testu w dzień, nie jest już tak atrakcyjna, gdy zapali się lampa.

Warto stawiać na kolory uniwersalne, które nigdy się nie zestarzeją. Do takich niewątpliwie należą wszelkiego rodzaju biele i błękity. One zawsze będą pasować do Twojego mieszkania.

Wiesz już, jaki kolor ścian najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Jeśli szukasz pomysłu na stylowe wykończenia, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór farb i mas dekoracyjnych, które pomogą Ci stworzyć naprawdę zjawiskowe aranżacje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl