Jak odświeżyć kostkę brukową? Poznaj tanie i skuteczne sposoby!

Jak odświeżyć kostkę brukową? Poznaj tanie i skuteczne sposoby!

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykorzystywany na podjazdy, chodniki czy też tarasy. Jest nie tylko trwała, ale przede wszystkim tania. Jednak i ona wymaga czasem różnego rodzaju napraw i prac konserwacyjnych. Niezadbana kostka wygląda brzydko i niechlujnie, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób się z nią obchodzić. Jak odświeżyć kostkę brukową? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu na naszym blogu.

Kiedy i jak często należy odświeżyć kostkę brukową?

Najważniejsze, aby pielęgnować ją regularnie. Najlepiej dokładnie ją oczyszczać trzy razy do roku: przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w trakcie i tuż po jego zakończeniu. Odświeżanie kostki brukowej warto dostosować do pory roku. Wiosną najlepiej usunąć wszelkie naleciałości, które powstały w wyniku wilgoci. Lato to czas na pozbycie się chwastów i mchów, które zagnieździły się między szczelinami. Z kolei jesienią należy zaimpregnować kostkę i przygotować ją na zimę.

Jak odświeżyć kostkę brukową z mchów i chwastów? 

Niestety nie ma skutecznej metody, aby na stałe uwolnić się od mchu i wszelkich roślin, które wyrastają w szczelinach między kostkami. Ważne jest natomiast, aby regularnie się ich pozbywać, ponieważ mogą ją trwale uszkodzić. Pamiętaj, aby nie wykopywać ich ani nie wyrywać z korzeniami, bo naruszysz strukturę elementów i je poluzujesz. Jak odświeżyć kostkę brukową i oczyścić ją z niechcianych roślin?

Dobrym sposobem jest użycie drucianej szczotki i wyskrobanie roślin z przerw pomiędzy kostkami. Jest to pracochłonna czynność, jednak bardzo skuteczna. Jeśli chcesz przyspieszyć pracę, to użyj tarczy drucianej do kosy spalinowej. Szybko i skutecznie pozbędziesz się chwastów również przy pomocy palnika gazowego, którym wypalisz rośliny. 

Mycie kostki brukowej: w jaki sposób pozbyć się plam i nalotów? 

Na kostce brukowej często powstają uporczywe plamy i osady wapienne. Te ostatnie możesz zmyć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko osadów, ale i grzybów oraz pleśni. Uporczywe zabrudzenia z łatwością usuniesz przy pomocy specjalistycznej chemii. Jednym z nich jest Biotox Total, który jest skutecznym środkiem grzybobójczym. Jest to niedroga opcja, a sam produkt jest bardzo wydajny. Drugim świetnie sprawdzającym się na kostce brukowej produktem jest Fasada Cleaner. Dodatkowo warto kostkę utwardzić impregnatem, dzięki czemu będzie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl